Odyseja w kościańskiej strefie dziecka

5 miesięcy ago Artur Możliwość komentowania Odyseja w kościańskiej strefie dziecka została wyłączona

2 czerwca rozpoczęły się obchody Dni Kościana. Podczas drugiego dnia na placu Wolności powstała strefa dla dzieci.

Jedno ze stanowisk należało do nas. Główną atrakcją był oczywiście namiot z robotami. Dzieci wraz z rodzicami mogli pobawić się z robotem przy układaniu kostki Rubika, czy zobaczyć jak można sterować i podnosić kubeczki za pomocą ręki zbudowanej z klocków. Instruktorzy wraz z gośćmi bawili się robotami oraz opowiadali, jak poszczególne roboty działają. Jak zwykle przy stoisku z robotami i klockami Lego® było dużo zabawy i radości.

Najwięcej miejsca na naszym stoisku zajęła Odyseja Umysłu. O godzinie 10 rozpoczęły się warsztaty odysejowe dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów dwie grupy Juniorków, czyli klasy przedszkolne oraz 1-3 tworzyły plac zabaw marzeń, jaki chcieliby mieć w Kościanie. W śród prac pierwszej grupy Juniorków pojawił się kompleks basenów z kolorową wodą, zjeżdżalnie i wyskoczenie. Oprócz tego mali Odyseusze chcieliby mieć rakietę i pociąg, który mógłby ich przewozić po tak wspaniałym placu. Druga grupa stworzyła wodną tubę, w której odważne maluch mogły by po dotarciu na górę zjeżdżać stromo w dół 🙂 Oprócz tego pojawiła się ogromna zjeżdżalnia i karuzela dla jednej osoby na ekstremalnej wysokości. Ostatnim elementem ogromny budynek, który mógłby być jednocześnie zjeżdżalnią, ścianką wspinaczkową, przedszkolem i wszystkim co tylko wymyśliliby, tak kreatywne Juniorki 🙂
Grupa starszych dzieci jako zadanie otrzymała zadanie stworzenia obiektów, które chcieliby mieć w Kościanie. Młodzi konstruktorzy kierowani trochę piękną słoneczną pogodą stworzyli nową ulicę Kościana z wieloma budynkami, jak muzeum, hotel czy więzienie 🙂 a nad nimi umieszczone piękne kolorowe parasole. Obok całości stanęła duża „Druga wieża” służąca za centrum telewizyjne, telefonii komórkowej oraz miejsce spotkań kreatywnych kościaniaków. Dzieci miały 2 godziny na tworzenie swoich dzieł podczas, których mogli wykorzystywać kartony, rurki, kartki, taśmę i wiele innych rzeczy. Zamysłem było wykorzystywanie materiałów, które przeznaczone są do recyklingu. O godzinie 13 nastąpiło podsumowanie, na którym gościliśmy pana burmistrza Michała Jurgę oraz wiceburmistrza Macieja Kasprzaka. Zarówno nasi Goście, jak i rodzice byli zachwyceni pracami oraz ich Twórcami.

Dziękujemy wszystkim za spotkanie i zapraszamy na zajęcia Odysei Umysłu już od września.

Podziękowania składamy również wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania warsztatów oraz zbierania materiałów. A także naszym obecnym odyseuszom Asi, Mikołajowi, Bartkowi, Olafowi i Wiktorowi za zaangażowanie w przeprowadzenie warsztatów.

Fotografie: Barbara Molendowska, Paweł Sałacki, Bogdan Ludowicz.